Adem Yavuz Mahallesi, 2334/2. Sokak, 41400 Gebze/Kocaeli
0545 230 00 29
7/24 Online Hizmet
destek@tulpar.web.tr

MySQL Nedir?

MySQL Nedir?

Her şeyden önce, nasıl telaffuz edildiğini bilmeniz gerek: MAY-ES-KUUU-EL’ [maɪˌɛsˌkjuːˈɛl]. Farklı şekillerde telaffuz edildiğini de duymuş olabilirsiniz ancak en azından artık doğru şekilde telaffuz etmeyi biliyorsunuz. Aslen MySQL AB adında bir İsveçli şirket MySQL’i geliştirdi. Sun Microsystems adlı Amerikan teknoloji şirketi MySQL AB’yi 2008 yılında satın aldıklarında tam mülkiyete sahip oldular. Daha sonra ise Amerikan teknoloji devi, 2010’da Oracle Sun Microsystems’in kendisini satın aldı ve o zamandan beri MySQL pratikte Oracle’ın mülkiyetinde.

Genel tanım olarak, istemci-sunucu modelli MySQL açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). RDBMS ilişkisel bir modele dayalı veritabanı yaratmak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım veya hizmettir. Şimdi, hadi her terimi ayrı ayrı detaylı bir biçimde inceleyelim:

Veritabanı

Bir veritabanı basit olarak yapılı veri koleksiyonudur. Bir selfie çektiğinizde düşünün: bir tuşa basar ve kendinizin fotoğrafını çekersiniz. Veriniz fotoğraftır ve telefonunuzun galerisi ise veritabanıdır. Bir veritabanı verinin depolandığı ve organize edildiği yerdir. “İlişkisel” kelimesi veri kümesinde depolanan verinin tablolar halinde organize edildiği anlamına gelir. Her tablo bir şekilde bağlantılıdır. Eğer yazılım ilişkisel veri modelini desteklemiyorsa, buna DBMS denir.

 

Kaynak : https://www.hostinger.web.tr/rehberler/mysql-nedir/ 

 

Yukarı Çık